مرداد ۰۷ ۱۳۹۵ ۱Comment
چگونه خلاصه نویسی کنیم ؟

خلاصه نویسی کنکور

خلاصه نویسی کنکورReviewed by پویا on Jul 28Rating: 5.0خلاصه نویسی کنکورخلاصه نویسی عادت دانش اموزان تیزهوش است . ما در این مقاله بهترین روش خلاصه نویسی و همچنین انواع روش های خلاصه نویسی را اموزش داده ایم .

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صلی علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم

خلاصه نویسی کنکور

معمولا یکی از دغدغه های دانش اموزان این است که چگونه خلاصه نویسی کنند و ذهن ان ها در گیر سوال های زیر است :

چگونه خلاصه نویسی کنم؟ چگونه برای کنکور خلاصه نویسی کنم؟بهترین روش خلاصه نویسی ؟ اثرات خلاصه نویسی چیست ؟ چرا باید خلاصه نویسی کنم ؟ و … .

برای خلاصه نویسی به صورت حرفه ای لطفا بر روی لینک زیر کلیک کنید .

خلاصه نویسی

 

انواع روش های خلاصه نویسی:

خلاصه نویسی روش ۱ :

۱- خط کشیدن و علامت گذاری زیر جملات مهم

در این روش سرعت خلاصه کردن بالا می باشد و به این گونه است که ما باید در زیر جمله های مهم خط بکشیم و یا آن را highlight کنید ،در این روش در کنار پارگراف ها و جمله های مهم علامت گذاری می شود.

خلاصه نویسی روش ۲ :

۲-حاشیه نویسی جملات مهم و کلیدی

در این روش بهتر است ما جمله مهم را بخوانیم و سپس هرآنچه که از آن برداشت میکنیم را به زبانی ساده در حاشیه متن یاداشت کنیم.

خلاصه نویسی روش ۳ :

۳-یاداشت برداری

در هنگام یاداشت برداری به نکات زیر توجه کنید:

الف)طولانی نبودن خلاصه:خلاصه باید به گونه ای باشد که با خواندن آن یک خط و یا حتی یک پاراگراف را مرور کنید پس عینا متن کتاب را کپی برداری نکنید.

ب)به زبان خود بنویسید:شما خلاصه را برای خودتان مینویسید پس باید به گونه ای باشد که با خواندن آن تمام متن خلاصه شده را بیاد آورید نه آنکه با خواندن خلاصه علامت سوال های دیگری در ذهنتان بوجود آید.

ج)مطالبی را یاداشت کنید که مهم باشد و امکان فراموشی آنها زیاد باشد.

د)به خلاصه خود اطمینان داشته باشید و وسواس زیادی به خرج ندهید.

خلاصه نویسی روش ۴

۴-استفاده از نقشه ذهنی(برای تمامی دروس مفید نیست)

خلاصه نویسی روش ۵

۵-دسته بندی کردن

این روش برای مباحثی که شامل دسته ‌ها و طبقه‌ بندی‌ های مختلف می ‌باشند بسیار مفید است مانند تاریخ ادبیات و یا احادیث درس دین ‌و زندگی. روش کار نیز به این صورت است که مطالب مختلفی که بتوان در یک دسته قرار داد را یک جا نوشته و دسته‌ بندی می ‌شوند.

نکته:

بهترین روش خلاصه نویسی بر اساس دیدگاههای مختلف متفاوت است اما بر اساس نظرات افراد بهترین روش، روش یاداشت برداری است.

ویژگی های یاداشت برداری و خلاصه نویسی:

به طور کلی خلاصه ‌نویسی و یادداشت ‌برداری به چهار دلیل پیشنهاد می‌شود: اول اینکه هنگام مطالعه و دقیق خوانی از اصول مهم به شمار می‌آید و در عمیق تر کردن یادگیری مؤثر است. دوم حجم و زمان مرور کمتر شده و امکان مرورهای چندین باره را به شکلی سریع فراهم می ‌کند و سوم اگر به شیوه‌ای صحیح انجام گیرد به هنگام مرور بهتر و مؤثر از خود مطلب مفید واقع می ‌شود و چهارم این امکان را فراهم می‌کند که تمام مطالب و مباحث مرتبط با یک موضوع را که در کتاب درسی، جزوه، کتاب کمک آموزشی و هر منبع دیگری پراکنده باشد را در یک جا جمع ‌آوری کرده و از پراکنده خوانی جلوگیری نمود.

چگونه خلاصه نویسی کنیم ؟
چگونه خلاصه نویسی کنیم ؟
علی کنکوری

admin

I am studying at Sharif University of Technology. I like to help people!

Write a Reply or Comment